El Terlemesi Tedavisi


Bölgesel El Terlemesi Tedavisi

Şunu üzülerek belirtmek gerekir ki kesin tedavi yöntemi yoktur. Aşırı terleme geceleri durur. Gündüz olduğunda tekrar aktif hale gelir.  Aşırı el terlemesi durduk yere olan, sinir stres ve heyecan ile artan bir durumdur. Sıcakların artması ile bu durum daha berbat bir hal alır. Terlemenin en kötü yani bir şeyler tutamamak veya birinin elini sıkamamaktır. Karşınızdaki insan anlayışsız biri ise çok utanırsınız. İnsanlar yanlış olarak terlemeyi bir hastalık sanmazlar ve sizde bu durumu anlatamazsınız.Yazımızın başında terlemenin kesin çözümü yoktur dedik fakat geçici ve kalıcı çözümler var. İlk yapmanız gereken şey bir hekime başvurmak olacaktır. Sizin terleme nedeniniz, hastalık olup olmadığı, psikolojik değerlendirilmeniz vs. doktor tarafından değerlendirilip o yönde tedaviye başlanmalıdır. Hangi doktora gitmeliyim diyorsanız, dahiliye veya cildiye uzmanları size yardımcı olacaktır.


İlk denenmesi gereken (ter önleyici)  antiperspirantlardır. Bu krem ve losyonlar alüminyum klorür içerirler. Ter bezlerini tıkayarak terin dışarı çıkmasını engellerler. Fakat aşırı terleme olan kişilerde bu pek işe yaramaz. Nedeni ise aşırı basınç ile terin çıkmasıdır.

İsterseniz aşağıdaki ürünleri inceleyiniz.


İkinci yöntem ise iyontoforez. Bu yöntem el ve ayak için uygulanır.  İyontoforez ile cildinize su içinde düşük elektrik verilir. Bu sayede ter bezleri tıkanır ve ter azalmaya başlar. Oldukça güvenilir bir yöntemdir. % 90 oranında terlemeyi durdurur. Fakat sürekli yapılması gereken bir işlemdir. Hastanelerde bu cihaz mevcuttur.


İlk bir hafta her gün bir saat bu uygulama yapılır. Daha sonra terleme azalmaya başlayınca işlem haftada bir veya iki ya da iki haftada bir veya iki defa uygulanır. Bu terlemenin ne zaman duracağıyla ilgilidir. Bıraktığınız da eliniz tekrar terlemeye başlar.
Üçüncü yöntem Botox uygulamasıdır.

Botox bir iğne yardımıyla deri altına uygulanır. Çalışma prensibi oradaki terlemeyi sağlayan sinirlerin bir süreliğine felcini sağlamaktır. Acı duyulan ve pahalı olan bir bir yöntemdir. Etkisi 6 ile 9 ay arasında değişmektedir. Yüzde 95 oranında etkili olan bir yöntemdir.
Dördüncü yöntem ise ameliyattır.

Klipsli ETS diye adlandırılan bu ameliyat sinirlerin yakılması, çıkarılması veya klips takılmasıyla gerçekleştirilir. Ameliyat en kesin çözüm gibi duruyor fakat yan etkileri ve zorlukları olan bir ameliyat.
Ortalama iki saat süren bu ameliyat sinirlerin tahrip edilmesi ile gerçekleştirildiği için geri dönüş yapılamıyor. Reflex terleme denilen bir yan etki oluşabiliyor. Bu da vücudun başka bir kısmında terleme artışına yanı dengesizliğe neden oluyor.


Yorumlar

  1. Yaziniz çok güzel olmuş. Elinize sağlık, cok faydali bilgiler buldum. Geçmiş olsun.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

UYARI!

1. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren müstehcen vb. içeriklerden doğan her türlü hukuki ve idari sorumluluk yorum gönderen kişiye aittir.

2. Konu dışı sorularınız için İletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Her türlü yorum şikayetlerinizi yorum yapan üyenin ismini ve mesaj içeriğini yazarak bildiriniz.Bizi Takip Edin

facebook twitter google+ feedburner youtube flipboard pinterest


YORUMLAR