Düğünlerde Takı Töreni

Düğünler yanlış anlaşılmış. Çok takıntılı düğünler yapıyoruz. Her biri bir şeyler takma peşinde. O ona takıyor.  O onun beşi bir yerine takıyor. Başkası bilezikten çok bileydik gelmezdik takıyor. ...
Birde tabi "abla çocukları pistten alalım." Güzel şeyleri gösteriye dönüştürmemek gerekir. Bu tür olaylar bir zenginlik göstergesi yada gösteriş için yapılan bir durum olmamalı. Tv haberlerinde bazen görürsünüz. Düğünde takılan takılar haber yapılır.  Sanki başka gündem yokmuş gibi. Yani gündem oluşturmak için takıyoruz. Öyle değilse de öyle gösterilir. Hoş bir durum değil bu. Aslında evlilik maddiyat için yapılmamalıdır. Böyle olursa zaten o evlilik başta zadelenir. Düğün törenlerinde konuk olan misafirler gelin ve damada altın ve para gibi değerli şeyler hediye ederler. Bu da şunu ifade eder. Altın az bulunan ve değerli bir madendir. Sizde bizim için çok değerlisiniz. Gibi anlamlar içerir. Bu kadar anlamlı bir durumu basite almak olmaz ama anlamından saptırmamak gerekir.
Birde "ayıp olmasın'cılar" vardır. "Bugün biz takalım da yarın da onlar bize takar" edasıyla hareket ederler. Tabi burda takı takmaktan bahsediyoruz.
...

Yorumlar

Bizi Takip Edin ☑

facebook twitter google+ feedburner youtube flipboard pinterest

EN SON YORUMLAR